Son yıllarda Çin’in en zengini koltuğuna oturan JACK MA YUN‘un kurucusu olduğu Alibaba Group dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri.
Şanghay merkezli Hurun Zenginler Listesi‘nin raporuna göre JACK MA, 25 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengini oldu.
Çin’in doğusundaki Hangzhou merkezli Alibaba, 31 Mart?ta sona eren çeyrekte gelirini yüzde 45 artırarak, 2.8 milyar dolara çıkardı.
Alibaba, piyasa değerini yaklaşık 167 milyar dolara taşımayı, ve ABD’li rakipleri Amazon ve E-Bay’ i geride bırakmayı planlarken, Gucci, Yves Saint Laurent gibi markaların sahibi Kering SA, Alibaba.com’ a taklit ürün satışına yeteri kadar önemi vermediğini ve sahte ve taklit ürün satımına göz yumduğu gerekçesiyle ABD’ de dava açtı.
Şirketin bir uygulama kullanarak, sahte ürünleri ön plana çıkarıp, kullanıcıları teşvik edecek şekilde satışa sunduğu ileri sürüldü.
Kering SA, Alibaba?nın, 795 dolarlık Gucci çantaların 2 dolarlık benzerlerini satışa sunduğunu iddia etti. Daha önce de Amerikan Giyim ve Ayakkabı Birliği aynı şekilde Alibaba’ yı sahte ürünler sattığı gerekçesiyle suçlamıştı.
Bu iddialara ve açılan davalara, Alibaba, taklit ürünlerle mücadele etmek üzere
2013-2014 yılları arasında 2 bin kişi istihdam ettiğini ve 160 milyon dolar harcadığını belirttti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. Ülkemizde Alibaba dan ürün alan bir sürü insan var. Yakın çevremde de var. Oradan ürün satın alıp getirmek çok daha ucuza geliyor. Gelen ürünlerden de çok fazla şikayet yok. Gucci 1000 dolara ürün satmaya birşey demiyor. Herkes o çantayı alamaz. Benzerini almak için ise Alibaba tam adresi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz