Kuruluşu 1946 yılına dayanan Japonya’nın en tanınmış şirketlerinden Casio; hesap makinesi, kamera, ses ekipmanları üretiyor olsa da, aslına bakıldığında tüm dünyada saat ile özdeşleştirilmiş bir şirket.
Saat konusundaki başarısı tüm dünyaya yayılmışken, değişen teknoloji ile birlikte sektörde tüm dengeler değişti. Giyilebilir ürünlerden akıllı saatlerin ortaya çıkmaya başlaması ile şirketin piyasadaki payı yavaş yavaş azalmaya başladı. 1990 – 2000 yılları arasında sektörde neredeyse tek başına olan lider, değişen dünya karşısında neredeyse ikinci lige düşmeye başladı.
Piyasadaki payını korumak için; saat konusundaki deneyimini teknoloji ile birleştiren şirket akıllı saat sektörüne girmeye karar veriyor. Dört sendir yürütülen çalışmalar meyve vermeye başlıyor ve Casio 400 dolara akıllı saatini satmaya başlıyor.
Önlemini önceden almaya çalışsa da geç hareket etmesi nedeniyle piyasada iyice güçlenen rakiplerini yakalamak durumunda kalacak, bunun için çok daha fazla çalışması gerekecek.
Şuan net olmamakla beraber şirketin çıkaracağı saatin Google’ın Android Gear işletim sistemi ile gelmesi bekleniyor.
Şirketin saat konusundaki tecrübesi düşünüldüğünde piyasada yer alması çok zor olmayacak gibi. Şuan piyasadaki en güçlü akıllı saat olan Apple Watch kadar etkin olması ,sektöründe yeni bir fırtına estirmesi bekleniyor.
Wall Street Journal?in açıklamalarına göre şirketin  ilk hedefi 80 milyon dolarlık satış yapabilecek kadar piyasada etkin olmak.
Casio’nun piyasaya çıkaracağı saatin ismi henüz belli değil. Belli olduğunda yazımızın sonuna güncelleme olarak ekleriz.

Casio Smartwatch - Akıllı Saat
Casio Smartwatch – Akıllı Saat

 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. Saat konusunda bu kadar tanınmış bir firmanın aslında çok daha önce piyasada olması gerekiyordu. Bana göre apple watch dan bile önce girmeliydi. Ya da apple akıllı saaat çıkaracağı zaman, başından beri casio ile işbirliği yaparak başlamalıydı (Teknoloji devi ve Saat devi bir arada). Farklı zaman model ve saatlerle ortaya çıkmaları da güzel, çünkü piyasada ne kadar çok aktör varsa, rekabet o kadar güzel olur, bu da fiyatlara yansır, bu da haliyle son kullanıcıyı etkiler 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz