SpaceX’in ilk insanlı uzay görevi Demo-2 bildiğiniz gibi hava muhalefeti nedeniyle ertelenmişti. Şirket bugün Türkiye saatiyle gece saatlerinde ikinci bir deneme gerçekleştircek; ancak hava tahminleri göre yine çok olumlu görünmemektedir. Yayınlanan tahminlere göre, Demo-2 görevinin bugün ikinci kez ertelenme ihtimali %50 durumda.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Hava tahminleri, NASA’nın partner şirketi Weather Squadron tarafından yayınlanmıştı. Weather Squadron, 30 Mayıs için %50, 31 Mayıs için ise %60 ertelenme ihtimali göstermektedir. SpaceX kalkış için 30-31 Mayıs’ta iki günlük bir aralığa sahipti. Bugün ertelenirse muhtemelen yarın da fırlatılamayacak. Genel anlamıyla değerlendirecek olursak Demo-2 görevinin haftaya kalma ihtimali oldukça yüksek görünmektedir.

Saat Kaçta? 

Demo-2 görevinin bugün Türkiye saatiyle 22.22’te kalkışa geçmesi planlanlamkta. Tarihi fırlatma anları SpaceX ve NASA’nın YouTube ve bizim internet sitemimiz üzerinden yine canlı olarak yayınlanacaktır.

Demo-2 görevi SpaceX-NASA ikilisi için çok büyük bir öneme sahip. SpaceX ilk kez uzaya bir insan göndererek Mars’ı kolonize etme hedefine doğru müthiş bir adım atmış durumda. NASA ise uzaydaki Rus bağımlılığına son vermeyi ve 2011 yılından sonra ilk kez kendi astronotlarını kendisi uzaya fırlatmaya hazırlanmakta.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz