Yazılım sektöründe insanların genelde açık kaynaklı olarak birbirleri ile uygulama yada çekirdek bölümleri paylaştığı meşhur ortamlardan GitHub‘ da gerçekten tam bir üşengeçlik ürünü paylaşıldı.
Nihad Abbasov adında bir yazılımcının paylaştığı bu kodlar, aslında Nihad’ ın eksi iş arkadaşının yazdığı kodlar. Kodları yazan kişi işten ayrılınca aslında bu kodlar fark edilmiş ki; bu arkadaş hayatında gereksiz zamanını alan her şeyin kodunu yazıp otomatize etmiş.
Bu otomatik kodlar birbirinden ilginç;
Bu gün mesaideyim : Eğer saat 9 da hala şirket bilgisayarına bağlı ise eşine otomatik bir mesaideyim mesajı direk sistem üzerinden yollanıyor. Hatta belirlenmiş bahanelerden birini de rastgele seçip mesaja ekliyor.
Müşteri ile iletişim : Uğraşmak istemediği müşterilerden “yardım”, “acil”, “sorun” gibi mailler geldiğinde, müşteri veritabanına en güncel veritabanı yedeğini geri dönüp müşteriye otomatik mail cevabı dönüyor. Genelde buda müşterinin sorununu çözüyor.
Şirket içi mesajlaşma : Arkadaşımız saaat 8:45 de hala şirket bilgisayarına giriş yapmadı ise şirketteki çalışma grubuna “Bugün kendimi iyi hissetmiyorum, evden çalışacağım.” mesajı otomatik gidiyor.
Kahveye ne dersiniz : En ilginci ise belkide bu. Arkadaşımız kahve hazırlama sürecini de kendine zahmet olarak görmüş, öncelikle kahve makinesini şirket ağına bağlayıp ardından da hacklemiş. Çok ince hesaplar sonunda kahve içmek istediğinde programı kullanarak 17 saniye sonra makinenin kahve yapmaya başlamasını istemiş. Kendisinin de kahve makinesine yürüme zamanını düşünerek, kahve hazırlandıktan 24 saniye sonra bardağa dökülmesi gerektiğini uygun görmüş. İşin garibi ise kahve makinesinin şirket ağına bağlanabildiğini üstüne birde hacklenebildiğini şirkette kimse bilmiyor.
 
Bu konuda Bill Gates’ in de bir sözünü söylemekte yarar var (:. “Ben zor işler için hep en tembelleri seçerim, çünkü onlar zor işleri hep en basit yol ile çözer.”

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz