Bugünlerde Android cihazlara yeni bir virüs musallat oldu. Bu virüs kullanıcılara telefonlarını kapattıklarını düşündürerek Android cihazların işletim sistemini ele geçirip kişisel bilgilere erişiyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Android işletim sistemi kullanan cihazlar daha önce de ciddi şekilde virüs tehlikesiyle karşı karşıya gelmişlerdi. Bu saldırılara bir yenisi eklendi. Bugünlerde ortaya çıkan yeni virüs Android kullanıcıları için ciddi sorunlar yaratacak gibi görünüyor. PowerOffHijack adındaki bu virüs dünya çapında hızla yayılmaya devam ediyor.

android-virus-tehlikesi-altinda-title

Antivirüs yazılımları üreten AVG firması, yayınladığı raporda PowerOffHijack virüsünün birden fazla Android uygulaması üzerinden bulaştığını belirtti. Şuana kadar 10 binden fazla sisteme bulaştığı belirtilen virüsün kullanıcılarla adeta oyun oynadığı belirtiliyor. Android işletim sistemi yüklü olan cihazları kullanıcılar kapatmaya çalışsada virüs sistemin kapanmasına müsaade etmiyor.

Mobil güvenlik uzmanı Joshua Drake‘ in bulduğu bu açık, Android işletim sistemi yüklü olan 950 milyon telefonu tehdit ediyor. Joshua Drake Google Play üzerinden indirilen bir uygulamanın güvenlik açığı olabileceğini savunuyor. Aynı zamanda bu açığın Android’ in bütün versiyonlarını etkilediğini belirtti.  Görünüşe göre Android işletim sistemli cihazlardan hiçbirisi savunma içermiyor. Multimedya dosyalarından sızdığı belirlenen bu tehdidin daha da geniş kitlelere yayılacağı öngörülüyor.

android-virus-tehlikesi-altinda2

Güvenlik açığının Android üzerindeki multimedya işlemlerini yapan Stage Fright‘ daki bir problemden kaynaklandığı da öne sürülenler arasında. Bu açığın Android de şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük güvenlik açığı olduğu vurgulanıyor ve en önemlisi de bu güvenlik açığının kesinlikle kullanıcı kaynaklı olmaması. Bu demek oluyor ki bütün kullanıcılar her an bu problemle karşı karşıya gelebilir.

Örneğin telefonunuza gelen bir fotoğraf veya indirdiğiniz bir dosya, siz daha farkında olmadan telefonunuza çeşitli kodlar yükleyip, farkına varmadan bütün kişisel bilgilerinize erişebiliyor.

Kamera ve dahili hafıza gibi araçlara ulaşan bu açık cihanızda bulunan çeşitli fotoğraf ve belgeleri ele geçirebiliyor. Bu da demek oluyor ki kayıtlı kişisel bilgileriniz varsa tehlike altında.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz