Son zamanlarda Apple‘ın otonom araç konusunda çalıştığı hakkında yarı şaka yarı gerçek söylentiler ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Bu dedikodular bir yana şuan beta sürümü kullanıma açılan Apple IOS 10 da kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak birkaç özelliğe yer veriyor. Özellikle Harita uygulaması içerisinde aracınızı nereye park ettiğinizi hatırlamayı sağlayacak bir düzenleme de bu versiyonda geleceğe benziyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
Apple Haritalar Araç Park Yeri
Apple Haritalar Araç Park Yeri

Bir AppleInsider okuyucusunun fark ettiği bu özellik. Araç ile yapılan bir yolculuk sonrası aracınızı evinize yakın olmayan bir yerde park ettiğinizde Apple Harita üzerine bir araç iğnesi sabitliyor ve bu sayede aracınızı en son nereye park ettiğinizi size hatırlatıyor.

Bu sabitlenen iğneye tıklayıp aracınızın yanına gitmek için navigasyon hizmetini başlatabiliyorsunuz. Bununla birlikte GPS bilgilerinde bir sapma olması durumunda da iğnenin yerini güncelleyebiliyorsunuz.

Apple‘ın temel mantığında “Her iş için bir Apple uygulaması vardır.” düşüncesi mevcuttur. Bu sebeple bahsettiğimiz bu özelliği sağlayan, yani park edilen konumu hatırlatma, birçok uygulama halihazırda Apple Store içerisinde mevcut. Bu yeni güncelleme ile bu uygulamalar artık atıl duruma düşecek gibi duruyor.

Hafta başında yapılan geliştirici konferansında anlatılanlara göre IOS 10 ile birlikte Apple Harita konusunda büyük değişikliklere gideceğe benziyor. Anlatılanlara göre Harita uygulaması geliştiricilerin de düzenlemeler yapabileceği daha esnek bir kabuğa gireceğe benziyor. Bu sayede geliştirilen eklentiler ile birlikte kullanıcılar Harita uygulaması üzerinden bir otelde yer ayırtabilecek yada Uber üzerinden araç kiralayabilecek.

Bu özelliklere ek olarak Harita uygulaması Apple Pay ile de entegre olacak. Apple Pay ile alabileceğiniz servisler de Harita üzerinden izlenebilecek. Bununla birlikte Takviminiz içerisindeki toplantılarınıza göre de Harita uygulamasının size rota yada restoran önerileri de bu yeni gelecek düzenlemeler içerisinde olacağa benziyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz