Android Pay Root Yapılmış Cihazlarda Çalışmayacak

0
210

Geleceğin ödeme sistemleri olan mobil ödeme sistemlerinden Android cihazlarda kullanılan Android Pay, root yetkisi alınmış cihazlarda kullanılmasını engelliyor. Root yetkisinin alınması genel manada Android cihazda tüm kontrolü elde etme olarak adlandırılmakta.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Süreçte özellikle root yetkisine sahip olunduğunda sistem ayarlarına da müdahale edilmesi çeşitli güvenlik sorunları oluşturmakta. Zaman içerisinde parmak izi okuyucuların mobil cihazlarda kullanımının artması neticesinde Android‘in root yetkisine geçişi ortadan kaldırılacağı söylentilerini doğuruyor.

Mobil ödeme sistemleri dünya çapında giderek popülerleşiyor. Bunun neticesinde bu modaya Android de ayak uydurup Android 6.0 ile birlikte Android Pay kullanımına başlamıştı. Bu kullanım başladığında da belirttiği gibi root yetkisine sahip olunan cihazlarda bu özelliğin kullanımına izin vermedi. Aynı şekilde üçüncü parti uygulamalar da Android Pay altyapısını kullanmak istediğinde bu yetki hatası ile karşılaştılar.

Android Pay Root Yetkisi Olan Kullanıcıları Engelliyor
Android Pay Root Yetkisi Olan Kullanıcıları Engelliyor

Bu kısıtlamanın getirilmesinde oldukça makul sebepler mevcut. Root yetkisine sahip olunduğunda cihaz güvenlik yönüyle saldırıya çok elverişli hale geliyor. Bir ödeme sisteminde de bu açık halde kredi kartı bilgileri yada parmak izi bilgileri ele geçirilebilir oluyor.

Android Pay altyapısını kullanan Chainfire root dosyası üzerinde yaptığı bazı eklemelerle root yetkisi varken bile Android Pay kullanılmasını sağlamıştı. Ancak sonrasında gelen güncelleme ile Android bu kullanımı da engelledi.

Süreçte mobil ödeme sistemleri yaygınlaştıkça güvenlik daha önemli bir konu olacak. Bu noktadan sonrada kullanıcılar root yetkisi yerine güvenliği tercih edecektir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz